Nike w tym roku nie świętuje Air Max Day?

 

W 2014 Nike stworzył nowe święto – Air Max Day. W 1987, 26 marca na rynku zawitały Air Max 1, teraz po latach ten dzień stał się okazją do nowych akcji dla działu marketingu i produktu aby serwować kolejne specjalne premiery. Na przestrzeni lat dzięki temu mieliśmy powrót oryginalnych kolorystyk AM1 czy kolaboracji z Atmos, specjalne wydania jak “Master Of Air”, AM1/97 Wotherspoona. Teraz pojawiła się informacja, że w tym roku nie będzie takich obchodów jak w ostatnich latach.

Mówiąc krótko – Air Max Day ma zostać zastąpiony przez akcję Give Fresh Air. Zamiast wielkich akcji, ma być nacisk na działanie w lokalnych społecznościach (choć nie ma jeszcze szczegółów). Jak pamiętamy, w zeszłym roku w kilku miastach na świecie odbyły się warsztaty, gdzie zostało wybranych kilka projektów, które to miały być tegorocznymi premierami z okazji Air Max Day. Nie zostały one anulowane, niemniej daty premier będą przesuwane na najbliższe miesiące.

Jak na to wszystko patrzeć? Czy Nike doszedł do wniosku, że ten sztuczny twór zwany Air Max Day nie jest w stanie już dalej się rozrastać? Widzieli że w tym roku nie narobi on już tyle szumu, stąd zmiana kierunku? A może to ich kolejna genialna zagrywka aby uprzedzić wypalenie i w porę koncentrując się na czymś innym? Zapewne wszystkiego po trochu. Po kilku latach mocnych działań na AM1 – ten model znów zaczyna nam się trochę nudzić, już aż tak nas nie ekscytuje, czas dać mu ponownie trochę odpocząć (a to on jest tym początkiem, ideą tego święta, więc trudno go pominąć). Schemat – mamy marzec, to przez cały miesiąc serwujemy mocne premiery Air Maxów – to też nie może być powtarzane co roku. Plus obraz dzisiejszej sceny sneakersowej – podążającej za hypem i tym co limitowane, gdzie wypuszczenie czegoś bardziej “dla ludu” poskutkuje że te premiery przepadną bez echa. I to może właśnie ten klucz – “olanie” sceny sneakersowej, a działanie dla lokalnych społeczności ma skutkować nową jakością całej tej akcji.

Jestem ciekaw jak to teraz wszystko będzie się odbywać, choć oczywiście nie liczę na niewiadomo co w Polsce – stawiam na jakiś event w Warszawie i tyle w temacie.

Oficjalne oświadczenie od Nike’a brzmi następująco:

Wraz z wprowadzeniem na rynek Air Max 1 w 1987, rozpoczęła się rewolucja. Od tego czasu Nike i “Air” stały się synonimami, poszerzając grono lojalnych odbiorców.

Chociaż 26 marca 1987  jest początkiem epickiej drogi technologii Air Max, tegoroczny Air Max Day otwiera nowy rozdział poświęcony działaniu. Wiemy, że zmiana następuje, gdy spotykają się ludzie. Give Fresh Air to okrzyk radości zjednoczenia kultury sneakersów wokół wspólnej pasji, by zainicjować zmiany. Nike i nasi partnerzy będą tworzyć sposoby aby dać “powietrze” wspierając lokalne organizacje i walczyć o potęgę społeczności.”

One Comment

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.