Recenzja – Jordan Why Not Zer0.1

Jeśli chodzi o Why Not Zer0.1 należy podkreślić, że mamy do czynienia z pierwszym performance’owym modelem do grania dla Russella Westbrooka. Jak wiemy, ma on już na koncie dwa lifestyle’owe modele od JB a trzeci jest w drodze 😉 Po byciu twarzą głównego sygnowanego modelu Air Jordan, teraz kreuje własną ścieżkę. Jak wrażenia z gry w jego pierwszy bucie?
Jordan Why Not Zer0.1

Jordan Why Not Zer0.1

Rzeczą którą muszę nadmienić – JB w modelu Russa udało się zebrać w całość zlepek elementów które lubimy, nie żądając za to kwitu z kosmosu. 550pln jako cena katalogowa to oczywiście nie jest „za darmo”, ale w momencie gdy główny model AJ kosztuje ponad 800, to patrząc na to co dostajemy w zamian w Why Not Zer0.1 to wg mnie jest nieźle.

Design zawsze kwestia gustu, za styl nie dodaje dodatkowych punktów, ale stawiam że znacząca większość z Was przyzna mi rację, że po prostu fajnie jest, jak but w którym się gra nam się podoba. W modelu Russa osobiście wyczuwam tą nutę znaną z modeli Jordan Team z przełomu wieków. Mają one swój charakter który może, nie musi, się podobać.

Jordan Why Not Zer0.1

Jordan Why Not Zer0.1

Cholewka tego modelu jest względnie prosta – na przedzie buta widzimy „pokrywę” z tworzywa zasłaniającą nam pół buta po którą mamy tak naprawdę but wewnętrzny z materiału. 1/3 tyłu buta to wyciągnięty z gumy stabilizator pięty a u szczytu buta mamy rzep nazwijmy to w formie skrzydełek. Nie ma tutaj cudów, tak popularnych tkanych rozwiązań cholewki, co stawiam że ma odzwierciedlenie w cenie (Flyknit swoje kosztuje).

Leżenie na nodze. Tutaj pierwsze schody, gdyż brak jest klasycznego języka co na pewno jakiemuś procentowi osób utrudni założenie buta. Idąc dalej – przez to że mamy tą pokrywę z tworzywa na przedzie – w ogóle nie ma dostępu do sznurówek na przedzie buta. Tak, ja ściągałem tylko ostatnie trzy oczka sznurówek. Ta konstrukcja buta według mnie powoduje że znów mamy ograniczone pole, dla kogo ten but będzie dobry. Nie miałem problemów z trzymaniem nogi, ale osoby stojące po skrajnościach szeroka/wąska stopa mogą już mieć pewne trudności z leżeniem buta. Gdzieś została nam odebrania możliwość dopasowania w zakresie do jakiej nawykliśmy. Niemniej patrząc całościowo – po włożeniu buta na nogę czuję się w nim pewnie. Czuć jak dobrze okala stopę, konstrukcja w tylnej części buta plus szerokość podeszwy w przedniej części zapewnia stabilność. Pokuszę się o stwierdzenie, że jeśli ktoś lubi bardziej rygorystycznie leżące modele, to but Russa takim jest.

Jordan Why Not Zer0.1

Jordan Why Not Zer0.1

Zoom Air na całej długości. Tak, ten pożądany Zoom. Może przy pierwszej przymiarce będzie się wydawało że jest lekko sztywno, ale spokojnie, 1-2 grania, pianka midsole’a się lekko rozbije i tym samym mamy tą sprężystość którą bardzo lubimy (pomimo że zastosowany jest on od strony podeszwy a nie wnętrza buta). Jeśli ktoś w ostatnim czasie nie mógł znaleźć czegoś ze sprężystą amortyzacją od Nike’a/JB – tutaj jest kandydat.

Jak spojrzymy na spód buta to ujrzymy koliście rozchodzący się linearny wzór trakcji. Bez przekombinowania, ale żeby może nie robić „jodełki” całości bo to w końcu sygnowany model. Guma po stronie tych miękkich mieszanek, z drobnym wzorem, co jak możecie się domyślać nie jest najlepszym połączeniem jeśli ktoś myślał aby grać w nich na zewnątrz. Trakcja generalnie sprawowała się bardzo dobrze, lecz trzeba pamiętać aby utrzymywać ją w czystości. Na gorszej sali gdy nie przecierało się dłonią podeszwy to jakieś „ale” się pojawiały – niemniej na czystej trzymały się aż miło.

Jordan Why Not Zer0.1

Jordan Why Not Zer0.1

Druga strona modelu, czyli za co trzeba Why Not 01. wypunktować. Ograniczenia w kwestii komu mogą one dobrze leżeć a komu nie to wspomniałem powyżej. Ale konstrukcja z tą pokrywą ma jeszcze jedną wadę – wentylacja. Nie jest tragicznie, ale po ponad godzinie gry na sali w przypadku gdy za oknem mamy lato – już musiałem zdejmować choć na chwilę buty bo czułem to palenie w stopach. Kolejna rzecz to już kwestia bardzo indywidualna – ale wydaje mi się że to właśnie ten pionowy szew w wyściółce powodował u mnie obcieranie kostek, że trudno było mi w tym bucie grać dzień po dniu. To nie jest coś co wszystkim będzie dokuczać – każdy z nas ma ciut inną stopę, kostkę inaczej usytuowaną/wyprofilowaną że mi to mogło przeszkadzać, ktoś inny tego nie poczuje. Ostatnia kwestia – waga. 10us waży ~480g – na dzisiejsze standardy to już trochę sporo, niemniej mamy mieć wersję low, które zawsze o te kilka gram będzie lżejsza.

Jordan Why Not Zer0.1

Jordan Why Not Zer0.1

Pierwsze perforance’owe Westbrooki to jest fajny model, lecz lekko przypominają mi KD6 – w kontekście że but nie dla wszystkich. W miarę rozumiem ideę, że Russ jako bardzo dynamiczny gracz nie poszukuje ultralekkiego nisko zawieszonego buta – on chce czuć się w nich pewne, wygodnie i dynamicznie. I taki jest jego pierwszy model – nie jest najlżejszy, ale człowiek czuje się w nich stabilnie, pewnie, Zoom na całej długości daje ten fajny komfort przy każdym kroku. Ale jak wspomniałem – kluczem jest to, czy się wpiszesz w tego buta, a nie on dopasuje do Ciebie. A, ten bajer, ściągacz wpleciony w sznurówkach rodem z Air Jordan 5 – ja go zdjąłem przed pierwszym graniem 😉

W swoją parę możecie się zaopatrzyć m.in. na Pro-Baller.com czy oficjalnej stronie Nike’a.butologia_tabelka_jordan-whynot1

4 komentarze

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.