Co to jest Flyprint?

Nike nie byłyby sobą, gdyby nie oferował nam co chwila jakiś nowych technologicznych niuansów 😉 Czy jest Flyprint? Jest to pierwsza materiałowa cholewka wykonana w technologii druku 3D, zastosowana w obuwiu sportowym. Cholewki Nike Flyprint wytwarzane są techniką osadzania stałego materiału (SDM). To proces, w którym włókno TPU jest rozwijane z cewki, topione i układane warstwami. Brzmi nieźle? Jest to kolejny krok w rozwoju cyfrowego wytwarzania tekstyliów oraz produkcji personalizowanych produktów, który pozwoli osiągnąć sportowcom niespotykane dotąd wyniki.

Proces tworzenia cholewek Flyprint rozpoczyna się od pobrania wymiarów sportowca. Następnie dane zostają przekalkulowane (za pomocą narzędzi projektowania obliczeniowego), aby potwierdzić idealny skład materiału. Pozyskane informacje zostają wykorzystane do wytworzenia tkaniny, z której powstanie cholewka. Proces ten decyduje o uniwersalności materiału Flyprint (można uzyskać zupełnie różną specyfikację w zależności od fizjonomii sportowca lub funkcji, jaką but ma spełniać), jak i czasu projektowania. Dzięki wydajności procesu drukowania przestrzennego, Nike może pracować szybciej z niespotykaną dotąd precyzją – opracowanie prototypu jest 16 razy szybsze niż każda ze stosowanych wcześniej metod produkcji.

Jedną z przewag tkanin drukowanych trójwymiarowo nad tradycyjnymi tkaninami 2D jest ich zwiększona dynamika, możliwa dzięki dodaniu dodatkowego połączenia poza osnową i wątkiem. Na przykład, w tkaninie dzianinowej lub tkanej występuje tarcie między osnową i wątkiem, natomiast w drukowanym materiale tekstylnym, ze względu na stapiane łączenia, można precyzyjniej połączyć włókna. Przy okazji Flyprint jest lżejszay i bardziej przewiewny niż wcześniej stosowane tkaniny Nike.

Czas projektowania z wykorzystaniem metody Flyprint jest krótszy niż projektowanie przy użyciu tradycyjnych materiałów. Poszczególne linie materiału można regulować miejscowo, zachowując całościową konstrukcję, a szybka iteracja oznacza krótszy czas niezbędny do przeprowadzenia testów i wprowadzania zmian. Flyprint pozwala uzyskać najwyższą wierność projektowi i korzyści dla sportowców, w jak najkrótszym czasie.

Flyprint dobrze współpracuje z wieloma innymi materiałami, w szczególności z przędzami Flyknit, zapewniając równowagę między dopasowaniem a strukturą. Flyknit można scalić na ciepło z tkaniną Flyprint, eliminując potrzebę klejenia i szwów.

Cholewki Nike Flyprint zaprojektowano, aby pomóc najszybszym na świecie biegaczom długodystansowym w osiąganiu jeszcze lepszych wyników. Dlatego też, po raz pierwszy zastosowano ją w butach Nike Zoom Vaporfly Elite Flyprint. Model stworzony został dla Eluida Kipchoge. Dzięki procesowi szybkiego prototypowania, udało się ulepszyć oryginalny model VaporFly Elite i obniżyć wagę cholewki aż o 11 gramów. Kipchoge w nowych Zoom Vaporfly Elite Flyprint wystartuje na maratonie w Londynie 22 kwietnia i tego dnia poprzez aplikację Nike’a będzie dostępna ich limitowana ilość.

SU18_RN_EKipchoge_DSC0728_1_native_1600Nike_Flyprint_2_hd_1600Nike_Flyprint_4_native_1600
Nike_Flyprint (3) Nike_Flyprint (4)

Dodaj komentarz