„Sztuka zwycięstwa” – (mini) Recenzja

Jak to powiadają, lepiej późno niż wcale! Na pewno nie jedna osoba już tą książkę przeczytała, lecz a nóż ktoś jeszcze myśli czy warto.

Jakiś czas temu podczas zakupów w jednym z rodzimych dyskontów w końcu zakupiłem książkę Phila Knighta – „Sztuka Zwycięstwa”. Stawiam że większość osób zaglądających na Butologię tego Pana kojarzy, niemniej jeśli ktoś z tym nazwiskiem spotyka się po raz pierwszy – to on jest odpowiedzialny za powstanie marki butów ze Swooshem. To on zakładał Nike’a.

Podtytuł książki – „wspomnienia twórcy Nike” – bardzo dobrze obrazuje to z czym mamy w tej pozycji do czynienia. Jest to swoista autobiografia Knighta, bo Nike to jego życie, jego pasja, coś co z marzenia osoby po ukończeniu studiów przerodziło się w giganta którym ta firma jest teraz. Nike domyślnie kojarzy nam się z butami, lecz jeśli nastawiamy się na jakieś super niuanse ich dotyczące, wcześniej nie ujawniane fakty butowe to może nie do końca tutaj je znajdziemy. To nie jest książka o produkcie, ani żadnym leksykonem pojęć o butach ale o firmie i jej drodze jaką musiała przejść, aby być w tym miejscu co jest teraz.

Czy warto po nią sięgać? Osobiście jak najbardziej polecam i to nie przez wzgląd zamiłowania do ich produktów, bo nawet osoby mniej zaznajomione z tematem butów mogą w tej pozycji odnaleźć inspirację. Bo wydaje mi się że właśnie takie podsumowanie jest najlepsze – książka Phila Knighta jest inspiracją, natchnieniem do działań. Pokazuje jak wyboista potrafi być droga do sukcesu i że życie nie jest usłane różami. OK, ktoś powie „inne czasy”, ale tutaj jak na dłoni widać że przedsiębiorczość i rozwój firmy to nie rurki z kremem.

Osobiście podchodziłem do tej pozycji z umiarkowanym entuzjazmem – chciałem przeczytać, lecz moja ekscytacja nie była na tyle duża aby kupować tą pozycję zaraz po ukazaniu się jej. Ale gdy zaczęło się ją chłonąć, to prawdę mówiąc nie było odwrotu – człowiek chciał jak najszybciej dobić do końca…

sztukazwyciestwa

Phil Knight – Sztuka Zwycięstwa

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.