Dziś Grałem W… Nike Hyperdunk ’08

2008 wydaje się być względnie niedawno, lecz to już 9 lat… Tak, wtedy Nike zadebiutował z nowym modelem, który rozpoczął linię będącą teraz podstawą ich koszykarskiej kolekcji – Hyperdunk. W minionym roku ku zaskoczeniu/uciesze, dostaliśmy ich retro – lecz czy ciągle mówimy tutaj o magii jaka była przed laty?
Nike Hyperdunk '08

Nike Hyperdunk ’08

Tak jak była o tym mowa przy okazji wiwisekcji czy na materiale z Tech Info – mamy kilka rodzai retro Hyperdunków. Najbardziej popularnym jest opcja „08”, która to ukazała się w kilku kolorystykach i o której będzie mowa poniżej. Zanim zacznę dokładniej opisywać tego buta, na wstępnie muszę wspomnieć – nie miałem oryginalnego wydania, więc nie mam do niego porównania. Poniżej moja w pełni subiektywna ocena bazująca na dotychczasowym doświadczeniu.

Hyperdunki były przełomowym modelem w ofercie Nike’a – to tutaj zadebiutował materiał Flywire w butach do gry (w zestawieniu ze syntetyczną skórą), tutaj po raz pierwszy mieliśmy piankę Lunar użytą w przedniej części buta (w oryginalne pod piętą był Zoom Air). Nie owijając w bawełną – retro HD’08 najłatwiej jest mi nazwać wydmuszką. Bo z zewnątrz wygląda to jak but sprzed lat, ale w praktyce nim nie jest, bo Nike postanowił ściąć większość technologii.nike-hd08-b

Przy kostce mamy mały otwór ze wszytą ramką z tworzywa. Nie jestem w stanie określić na ile to kwestia kształtu mojej stopy, na ile wina buta, ale dobrze że nie próbowałem grać w skarpetkach stopkach bo pewnie skończyłoby się to całą masą otarć kostek – tak to przynajmniej skarpety tłumiły trochę tego bólu. Niemniej nieco lżejsze wiązanie ostatnich dziurek, trochę rozegrania buta, szło się przyzwyczaić, bo i tak w kwestii trzymania stopy kluczowa jest niższa część buta i tutaj nie było większych rozczarowań (choć czułem się z początku jakby stopa była opakowana w tworzywo…). Zasada działania niby ta sama, niemniej w oryginalnym wydaniu za czuwaniem nad sztywnością buta odpowiadała płytka z włókna węglowego – w tej wersji Nike zrezygnował z niej na rzecz klasycznego tworzywa TPU. Czyli kolejne cięcia kosztów.

Jak było wspomniane wcześniej, w wydaniu z 2008 mieliśmy debiut pianki Lunar plus do tego poduszka Zoom Air pod piętą – ani jednego ani drugiego nie znajdziemy w retro. Zoom wywalili zupełnie, w miejscu Lunara (tak, w midsole’u jest pod niego otwór) mamy zwykłą piankę. Tym samym w kwestii amortyzacji mamy totalnie podstawowy but – czyli ani nic super sprężystego, ani dającego jakąś arcy bliskość podłoża. Po prostu jest, nie sprawia kłopotów, ale oczekiwania były zgoła inne…nike-hd08-c

Z rzeczy na które mi trudno narzekać, to trakcja. But fajnie trzymał się podłoża i przez to że wzór trakcji nie jest arcy droby/płytki, to nie przekreślałbym tego modelu w kwestii użytkowania na boiskach zewnętrznych (osobiście właśnie na zewnątrz głównie ich używałem).

Nie wiem co kierowało Nike’iem przy wznowieniu tego buta. Czy oni naprawdę myśleli że ludzie chcą wznowienia tego buta tylko za ich wygląd?!? Dobra, wyszedł on spod szyldu Nike Sportswear a nie Nike Basketball, co już powinno sygnalizować, że coś nie koniecznie musi być takie jak dawniej. Ale bądźmy ze sobą szczerzy – jaki procent osób rozważał chodzenie w nich a jaki granie? Retro Hyperdunków nie jest złym butem, ale nie nazwałbym go  wybitnie dobrym. Ich katalogowa cena to ponad 600pln co jest dla mnie absurdem – choćby z faktu że technologicznie bliżej im do Kyrie 3 będących o ponad 100pln tańszymi (aby było zabawniej – w 2008 kosztowały 110$, retro 150$ gdzie mamy mniej technologii…). W mojej opinii są one poprawnym modelem i jeśli ma się opcje wyrwać je naprawdę tanio – czemu nie, sam osobiście zacząłem grać w nich na boiskach zewnętrznych. Płacenie retailu aby w nich grać to strzał w kolano, lecz całe szczęście teraz one w sporej ilości miejsc trafiły na wyprzedaże.

Dorwać je można na Zalando w bardzo dobrej cenie, a ciągle nie najgorsza cena jest na Distance czy UrbanCity.

Nike Hyperdunk '08

Nike Hyperdunk ’08

2 komentarze

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.