Historia Nike Air Sock Racer

Historia Nike Air Sock Racer

Historia Nike Air Sock Racer

W ostatnich latach niejednokrotnie się mówiło – but leży jak skarpeta, że nie czuć ich na stopie. Prawdą jest, że idea lekkiej biegówki, która dopasowywałaby się do stopy nie jest wymysłem tej dekady, ani nawet wcześniejszej. Już w 1986 roku mieliśmy model Nike Air Sock Racer – niezwykle lekki but o niecodziennej konstrukcji. Bazowały one na połączeniu bardzo elastycznej siateczki o luźnym splocie, innowacyjnych pasków z syntetycznego zamszu i poliuretanowej podeszwy środkowej było spełnieniem wizji długoletniego projektanta Nike Bruce’a Kilgore’a.

Stworzenie wyjątkowo rozciągliwej siateczki, która pozwoliła zaprojektować lekkie obuwie przypominające wyglądem i komfortem skarpetę, jest uznawane za pierwszy krok Nike w kierunku ograniczenia konstrukcji obuwia do niezbędnych elementów. Bez niego nie powstałoby wiele współczesnych lekkich modeli obuwia dla biegaczy. Buty Sock Racer są uznawane za pierwszy model wyposażony w poliuretanową podeszwę z amortyzacją Air na całej długości.

ITV_Sockracer_2_Thread_DesNike Air Sock Racer

Minimalistyczny i lekki model Sock Racer także wymagał rozchodzenia – najlepiej nadawały się do tego lekkie skarpety. Mając to na względzie, projektant Nike Wilson Smith zaprojektował dopasowane do butów skarpety, dzisiaj znane pod nazwą „Bee Socks”. Skarpety w intensywnych kolorach były dołączane przez sprzedawców do butów zakupionych podczas premiery modelu Sock Racer w 1986 roku.

ITV_Sockracer_4_Thread_DesNike Air Sock Racer

W ciągu ponad trzydziestu lat od pojawienia się na rynku modelu Sock Racer jego zalety doceniło wiele osób. Charakterystyczne buty Bruce’a Kilgore’a umożliwiły powstanie kolekcji najbardziej innowacyjnych i kultowych modeli, od Air Presto po Sock Dart, a także wielu modeli z uwielbianej serii Flyknit.

Teraz historia zatacza koło. To co udało się osiągnąć dzięki Sock Racerom, stało się inspiracją dla ich odświeżenia. Tym samym mamy Air Sock Racer Ultra Flyknit, czyli uwspółcześnioną wersję klasyka sprzed (już) 31 lat. Oczywiście postawiono na tkaną cholewkę Flyknit, a lżejsza podeszwa Ultra bazuje na technologii Free. Ich premiera zapowiedziana jest na 27 kwietnia (czwartek), m.in. na oficjalnej stronie Nike’a albo Footshopie.nike-AIR-SOCK-RACER-ULTRA-FLYKNIT-1 nike-AIR-SOCK-RACER-ULTRA-FLYKNIT-2 nike-AIR-SOCK-RACER-ULTRA-FLYKNIT-5

4 komentarze

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.