Warning: Illegal string offset 'username' in /home/butologia/domains/butologia.com/public_html/wp-content/plugins/instagram-slider-widget/includes/class-wis_instagram_slider.php on line 859
No images found!
Try some other hashtag or username

Historia niskich butów do gry

Jeśli myślimy o butach low, to najprawdopodobniej przychodzi nam na myśl któryś z modeli Kobego Bryanta – lecz prawda jest taka, że modele z niską cholewką są niemal od zarania dziejów koszykarskich, nieminej fakt faktem, Zoom Kobe IV przełamał pewne lody. A tak właściwie – co nam dają lowy? Wiadomo – mniej materiału = mniejsza waga względem wysokich odpowiedników. Mniej ograniczeń = więcej swobody w ruchu, a wsparcie kostki idzie bardziej ze stabilności, kontroli pięty niż tylko z wysokości buta.

 Od przełomu lat ’60 i ’70 mieliśmy niskie wydania w postaci modeli Superstar adidasa, Bruin, Blazer od Nike’a. Pierwszy sygnowany model do kosza – Jabbar od adidasa – także ukazał się w niskiej wersji. W latach ’80 pierwszy but z powietrzną amortyzacją – klasyczne Air Force 1 – były dostępne w niskiej wersji, podobnie jak zresztą pierwsze modele Jordana. Przełom lat ’80 i ’90 zaczął obfitować w ideę „damy więcej, będzie lepiej” czyli więcej materiału, więcej systemów, cholewki rosły do niebotycznych rozmiarów, gdyż widziano w tym coś lepszego i ta idea pokutowała przez lata (i poniekąd trwa do dziś).

O kolejnym przełomie możemy mówić przy okazji nowego wieku – projektanci jakby nie chcieli zostawać w tyle, serwując modele o coraz to bardziej futurystycznych kształtach. Jednym z modeli, poniekąd teraz już zapomnianym jest Jet Flight – lekki, niski but, który ze swoją meshową cholewką nie odstaje znacząco od dzisiejszych modeli, a cieszył się dobrą grywalnością. Przed Kobe Bryantem niski sygnowany model otrzymał Gilbert Arenas – adidas przygotował dla niego Gil Zero, który także zbierał dobre opinie. Ponownie powracamy do Zoom Kobe IV – czyli tego impulsu, topowej gwiazdy ligi, zwycięstw co przełożyłoby się na ogólną akceptację niskich modeli (po czwartym mistrzostwie Lakers w NBA przynajmniej jeden gracz grał wtedy w modelu Kobego). Można powiedzieć, że potem poszło już z górki, przez co teraz mamy cały wachlarz butów z niską cholewką.

Twierdzenie, że low-topy mogą wypchnąć high-topy jest wnioskiem zbyt daleko idącym, niemniej stały się stałym punktem w każdej kolekcji u producentów oferujących buty do gry i to już od samych graczy i ich preferencji zależy, za jaki but chwycą. Poniżej mamy małe zestawienie ponad 40 lat niskich butów do kosza.

A Wy jakie macie podejście do butów low?

Lows 1 Lows 2 Lows 3 Lows 4 Lows 5 Lows 6 Lows 7 Lows 8 Lows 9 Lows 10 Lows 11 Lows 12Lows 13 Lows 14 Lows 15 Lows 16 Lows 17 Lows 18 Lows 19zdj.Sole Collector

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.