Ku Pamięci Trayvona Martina.

Aktualnie w Stanach Zjednoczonych tematem dyskusji jest sprawa zabójstwa 17-latka Trayvona Martina, który został zastrzelony przez członka ochotniczej ochrony dzielnicowej. Nakreślając nieco temat – Trayvon wracał wieczorem z zakupów do domu, gdy został dostrzeżony przez George’a Zimmermana pełniącego dyżur na patrolu. Zimmerman poinformował policję o tym że widzi podejrzaną osobę która może ‚coś knuć’. Miał wytyczne aby zostać w samochodzie i czekać, lecz postanowił zainterweniować – doszło między nimi do szarpaniny w wyniku której Zimmerman zastrzelił Martina.  Trayvon był nieuzbrojony i 20kg lżejszy od oprawcy. Policja odmawia aresztowania Zimmermana- podaje, że ma dowody, które czynią prawdopodobnym jego twierdzenie, iż działał w samoobronie. Wywołało to falę protestów (dopatrywany jest w tym podtekst rasistowski) oraz dyskusję odnośnie prawa na Florydzie, które zezwala na użycie broni palnej osobom które czują się zagrożone.

Dla gwiazd NBA jest to także nie obojętny temat – cała drużyna Miami Heat w ramach pokazania wsparcia zrobiła zdjęcie gdzie każdy z graczy stoi z pochyloną głową i włożonym kapturem (będący symbolem wsparcia dla tej sytuacji). Dodatkowo Dwyane Wade i LeBron James mieli wypisane na swoich butach ‚RIP Trayvon Martin’, ‚We Want Justice’.

 

Piątkowy przedmeczowy trening rzutowy Amar’e Stoudemire także spędził cały w założonym kapturem, a Carmelo Anthony i Steve Nash na swoich Tweeterach zamieścili swoje zdjęcia – w kapturach – także ku pamięci i przedstawiające wsparcie.

Temat nie schodzi z nagłówków amerykańskich gazet – możemy mieć nadzieje że sprawa znajdzie ‚szczęśliwe’ zakończenie, choć w przypadku śmierci osoby trudno tak to nazwać.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.